ECI

List of Chief Election Commissioners of India-PDF Download

Spread the love

Election Commission of India

The Election Commission of India is a permanent and independent body established by the Constitution of India directly to ensure free and fair elections in the country.

Article 324 of the Constitution provides that the power of superintendence, direction, and control of elections to parliament, state legislatures, the office of the president of India, and the office of vice-president of India shall be vested in the election commission.

Thus, the Election Commission is an all-India body in the sense that it is common to both the Central government and the state governments.

The body of administers elections to the Lok Sabha, Rajya Sabha, State Legislative Assemblies,

State Legislative Councils and the offices of the President and Vice President of the country.

Formed : 25 January 1950; (Later celebrated as National Voters’ Day)

Jurisdiction : Ministry of Law and Justice, Government of India

Headquarters : Nirvachan Sadan, Ashoka Road, New Delhi

Employees : Around 300

Commission Executives : Sushil Chandra, IRS (IT), Chief Election Commissioner of India, Rajiv Kumar, IAS (Retd.), Election Commissioner of India, Anup Chandra Pandey,IAS, Election Commissioner of India.

List of Chief Election Commissioners of India

S.No.NameTenure
1Sukumar Sen21 March, 1950 – 19 December, 1958
2K.V.K. Sundaram20 December, 1958 – 30 September, 1967
3S.P. Sen Verma01 October, 1967 – 30 September, 1972
4Dr Nagendra Singh01 October, 1972 – 6 February, 1973
5T. Swaminathan07 February, 1973 – 17 June, 1977
6S.L. Shakdhar18 June, 1977 – 17 June, 1982
7R.K. Trivedi18 June, 1982 – 31 December, 1985
8Smt V.S. Rama Devi26 November, 1990 – 11 December, 1990
9T.N. Seshan12 December, 1990 – 11 December, 1996
10M.S. Gill12 December, 1996 – 13 June, 2001
11J.M. Lyngdoh14 June, 2001 – 7 February, 2004
12T.S. Krishna Murthy08 February, 2004 – 15 Ma, 2005
13B.B. Tandon16 May, 2005 – 29 June, 2006
14N. Gopalaswamy30 June, 2006 – 20 April, 2009
15Navin Chawla21 April, 2009 – 29 July, 2010
16S.Y. Qureshi30 July, 2010 – 10 June, 2012
17V. S. Sampath11 June, 2012 – 15 January, 2015
18H.S.Brahma16 January, 2015 – 18 April, 2015
19Dr. Nasim Zaidi19 April, 2015 – 05 July, 2017
20Shri A K Joti06 July, 2017 – 22 January, 2018
21Shri Om Prakash Rawat23 January, 2018 – 01 December, 2018
22Shri Sunil Arora02 December, 2018 – 12 April, 2021
23Shri Sushil Chandra13 April, 2021 – Incumbent

Removal Chief Election Commissioner

  1. The Chief Election Commissioner of India can be removal requires a resolution passed by the Parliament of India a two-thirds majority in both the Lok Sabha and the Rajya Sabha on the grounds of proved misbehaviour or incapacity.
  2. Other Election Commissioners can be removed by the President of India on the recommendation of the Chief Election Commissioner. A Chief Election Commissioner has never been impeached in India.

For more information visit election commission of India’s official website

https://eci.gov.in/honble-commission/

Election Commission of India

Leave a Comment